آموزش بازی تخته نرد

آموزش بازی تخته نرد آنلاین

تاریخچه بازی تخته نرد

در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو , پاد شاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و آگاهی ایرانیان و ثابت برتری خویش شطرنجی را که مهره‌‌های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود یا همان بازی تخته نرد امروزه , به همراه هدایایی نفیس به دربار کشور‌ایران ارسال کرد و «تخت ریتوس» دانا را هم گمارده انجام این عمل ساخت . وی در نامه‌ای به فرمانروا کشور‌ایران نوشت : «از آنجا که شما شاهنشاه ما می باشید , دانایان شما هم بایستی از دانایان ما برتر باشند . پس یا این که روش و شیوه آنچه را که به نزد شما فرستاده‌ایم ( شطرنج ) گشوده گویید و یا این که بعد از این ساو و زیرمیزی برای ما بفرستید» . پاد شاه کشور‌ایران بعداز قرائت طومار چهل روز زمان خواست و هیچ یک از دانایان درین تعدادی روز راه‌حل و روش آن را نیافت , تا این‌که روز چهلم بزرگمهر که جوانترین وزیر انوشیروان بود به پا خاست و اعلام‌کرد : «این شطرنج را زیرا عرصه مبارزه ساخته‌اند که دو طرف با مهره‌های خویش با نیز میجنگند و هرکدام خرد و تدبیر بیشتری داشته باشد , چیره میشود . » و رازهای بدون نقص بازی شطرنج و روش چیدن مهره‌ها را اظهار‌کرد . شاهنشاه سه توشه بر وی سلام ارسال کرد و دوازده هزار سکه به وی پاداش اعطا کرد . بعد از آن «تخت ریتوس» با بزرگمهر به بازی پرداخت . بزرگمهر سه توشه بر تخت ریتوس چیره شد . روز بعد از آن بزرگمهر تخت ریتوس را به نزد خویش خواند و وسیله بازی دیگری را نشان اعطا کرد و خاطرنشان کرد : در حالتی‌که شما این را جواب دادید ما باجگزار شما می شویم و در صورتی‌که نتوانستید می بایست باجگزار ما باشید . » دیورسام چهل روز زمان خواست , ولی هیچ یک از دانایان آن میهن نتوانستند «وین اردشیر» را راه حل گشایی نمایند و براین اساس پاد شاه هندوستان به عهده گرفت که باجگزار کشور‌ایران باشد .

فلسفه بازی تخته نرد و مفهوم آن

30 مهره : نشان‌گر 30 شبانه روز یک ماه

24 منزل : نشان‌گر 24 ساعت شبانه‌روز

4 نصیب زمین : 4 فصل سال

5 دست بازی : 5 وقت یک شبانه روز

2 رنگ سیاه و سفید : شب و روز

هر طرف زمین 12 منزل دارااست : 12 ماه سال

تخته نرد : کره زمین

 

نحوه انجام بازی تخته نرد

در ابتدا شما باید میز تختته خود را طبق قاعده ای که در شکل زیر مشاهده میکنید بچینید. حال با تصمیم بازیکنین که کدام یک زودتر شروع کند ، تاس ریخته میشود . برنده بازی کسی است که در پایان همه مهره هایش را از زمین بازی خارج کرده باشد. برای خارج کردم مهره ها از زمین شما باید مهره های خود را به خانه اصلی بیاورید و با اعداد تاس یکی یکی خارج نمایید. دقت کنید که شما قادر به زدن مهره حریف در صورت تک بودن در یک خانه هستید و مهره زده شده دوباره در خانه اصلی حریف نشسته و باید به خانه اصلی بازیکن برگردد. توجه کنید در بازی تخته نرد بسیتن خانه های اصلی اولویت کار قرار دارد در با این کار حریف خود را به اصطلاح روزنامه خوان کرده اید. همچنین شما میتوانید این بازی را در بهترین سایت بازی انفجار انجام دهید.

 

بازی تخته نرد آنلاین

 

تخته نرد آنلاین

شما میتوانید این بازی را بصورت آنلاین و آفلاین در بهترین و معتبر ترین سایت انفجار و با پشتیبانی 24 ساعته ، دارای درگاه بانکی مستقیم و هزاران کاربر آنلاین انجام دهید و پول زیادی را از مهارت خود در بیاورید.

 

برچسب ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *